W okresie renesansu nastąpił jej rozwój
Boniowanie ? dekoracyjne opracowanie krawędzi oraz lica ciosu kamieni podkreślające ich układ.
Rozróżnia się następujące typy boniowania, w zależności od:
Technika boniowania była znana i stosowana w okresie starożytnego Rzymu. W średniowieczu stosowana była sporadycznie we francuskiej architekturze obronnej XII wieku. W okresie renesansu nastąpił jej rozwój. W tynku naśladowano wygląd muru z kamienia, przez wykonywanie profilowania naśladującego układ kamieni w murze, przy pomocy boni. Bonia to spoina podkreślająca układ kamieni lub rowek w tynku nadający elewacji monumentalny charakter. Boniowane mogły być całe elewacje albo tylko cokoły, naroża ścian, pilastry, obramowania otworów, filary itp.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Boniowanie
Terminem baza określa się także inne
Baza ? dolna część, podstawa kolumny, pilastra lub filaru stosowana w porządkach architektonicznych. W starożytności nie występowała tylko w porządku doryckim, w którym trzon kolumny spoczywał bezpośrednio na stylobacie. Klasyczną bazę tworzy płyta otoczona wyprofilowanymi, kamiennymi wałkami zwanymi torusami, które były rozdzielone trochilusem (wklęską). Dolny torus był z reguły większy. Zazwyczaj baza leżała na niewielkiej kamiennej płycie ? plincie. Terminem baza określa się także inne kombinacje tych elementów.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Baza_(architektura)
Obniżanie kosztów wykonania sztukaterii
Wiele osób chce posiadać wyjątkowo wyglądającą sztukaterię, jednak nie wszystkich stać na kupowanie bardzo bogatej sztukaterii. Na szczęście można korzystać z wykonywania stosunkowo taniej sztukaterii, która jednak posiada bardzo dobrą jakość i nie odstaje swoim wyglądem od nawet dużo droższej sztukaterii. Trzeba przyznać, że w związku z tym, jak duża konkurencja istnieje na rynku sztukaterii, również sprzedawanie sztukaterii posiadającej niskie ceny może stać się coraz bardziej powszechna. Dzięki temu można bowiem zyskiwać coraz to nowych klientów. Poza tym dostępne obecnie środki wykorzystywane podczas wykonywania domowej sztukaterii pozwalają na obniżanie kosztów jej sprzedaży. Wszystko to sprawia, że trafia ona do sporej grupy odbiorców.