O pożyczaniu pieniędzy

go jest niezwykle istotny. Wielu doradców oferuje swoje usługi indywidualnie. Jak wiadomo, wiąże się z tym ryzyko, ale z drugiej strony wybór niezależnego doradcy może mieć także swoje zalety. Do korzyści płynących z takiego wybor

O pożyczaniu pieniędzy

Niezależny doradca

Decyzje finansowe bardzo często należą do jednych z poważniejszych decyzji podejmowanych przez klientów, dlatego też wybór odpowiedniego doradcy finansowego jest niezwykle istotny. Wielu doradców oferuje swoje usługi indywidualnie. Jak wiadomo, wiąże się z tym ryzyko, ale z drugiej strony wybór niezależnego doradcy może mieć także swoje zalety. Do korzyści płynących z takiego wyboru należy na przykład mniejsza prowizja, jaką trzeba zapłacić za pośrednictwo doradcy finansowego jako przedstawiciela klienta w instytucji bankowej. Z drugiej strony wybierając usługi niezależnego doradcy możemy łatwiej zostać oszukani, ponieważ nie możemy w satysfakcjonującym stopniu sprawdzić jego rzetelności i uczciwości.


O typach kredytów

Wyróżnia się następujące typy kredytów1:

kredyt dla podmiotów gospodarczych2:
kredyt obrotowy,
kredyt w rachunku bieżącym,
kredyt w rachunku kredytowym,
kredyt docelowy przeznaczony na określoną w umowie operację,
kredyt na pokrycie bieżących zobowiązań udzielony jako pomoc finansowa w przypadku braku środków pieniężnych na pokrycie zobowiązań z okresem kredytowania krótszym niż 30 dni,
linia kredytowa odnawialna i nieodnawialna,
kredyt sezonowy udzielany jest przedsiębiorstwom związanym z sezonowością,
kredyt inwestycyjny udzielany na sfinansowanie inwestycji;
kredyt dla osób fizycznych3:
kredyt mieszkaniowy,
kredyt hipoteczny,
kredyt o zabezpieczeniu innym niż hipoteka,
kredyt konsumpcyjny,
kredyt gotówkowy,
kredyt samochodowy,
kredyt studencki,
kredyt w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym.
Kredyty mogą mieć charakter kredytów odnawialnych lub nieodnawialnych. Cechą charakterystyczną kredytów odnawialnych jest, że spłaty kredytu zwiększają kwotę kredytu dostępną do wypłaty, która jest ograniczona przyznanym przez kredytodawcę limitem. Kredyty nieodnawialne to takie, które można wykorzystać tylko raz, a spłaty kapitału tych kredytów nie zwiększają kwoty kredytu dostępnej do wypłaty.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kredyt_bankowy#Podzia.C5.82_kredyt.C3.B3w_bankowych


Definicja karty kredytowej

Karta kredytowa ? karta płatnicza, której wydanie jest związane z przyznaniem limitu kredytowego przez wydawcę karty, np. bank. Operacje wykonane przez posiadacza karty rozliczane są w ramach przyznanego limitu.

Zwykle do wydania karty kredytowej nie jest potrzebne posiadanie rachunku płatniczego u wydawcy. Okresowo (co miesiąc) wydawca karty (np. bank) przysyła posiadaczowi karty wyciąg (zestawienie transakcji) z dokonanych operacji wraz z informacjami dotyczącymi spłaty. Limit kredytowy związany z kartą jest zazwyczaj oprocentowany wyżej niż linie kredytowe przyznawane do rachunków bieżących/oszczędnościowo-rozliczeniowych.

Z kartą kredytową związany jest okres bezodsetkowy (grace period). Oznacza to, że jeżeli posiadacz karty spłaci 100% zadłużenia wykazanego przez bank na zestawieniu transakcji to nie zapłaci odsetek od kredytu kartowego. Grace period dotyczy tylko transakcji bezgotówkowych. Od transakcji wypłaty gotówki, np. w bankomatach, odsetki trzeba zapłacić w każdym przypadku (za każdy dzień do dnia wypłaty środków).

Banki mogą naliczać opłaty za posiadanie karty kredytowej nawet w przypadku, jeśli posiadacz karty w ogóle nie korzysta z przyznanego limitu kredytowego1. Motywem zachęcającym klientów do posiadania kart kredytowych są proponowane przez wydawców kart systemy premiowe, np. różnego rodzaju programy punktowe, w których klient za każdą wykonaną kartą kredytową transakcję otrzymuje punkty wymienne na nagrody.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karta_kredytowa



© 2019 http://zarzadzanie.szczecin.pl/