Jak uzyskać lepsze i wydajniejsze ogrzewanie

dostępnych jest wiele alternatywnych metod ogrzewania domów i budynków mieszkalnych. Większość z nich nie wymaga przystosowania do nich całej konstrukcji budynku, jednak zazwyczaj konieczne są niewielki modernizacje. Obecnie de

Jak uzyskać lepsze i wydajniejsze ogrzewanie rekuperacja gdańsk
Poprawa działania ogrzewania z pewnością przyniesie duże oszczędności, jedną z ciekawych propozycji jest . Co trzeba wiedzieć o bilansie cieplnym?

Nowe metody grzania

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele alternatywnych metod ogrzewania domów i budynków mieszkalnych. Większość z nich nie wymaga przystosowania do nich całej konstrukcji budynku, jednak zazwyczaj konieczne są niewielki modernizacje.

Obecnie decydujący się na wybudowanie swoich czterech kątów mają do wyboru wiele opcji ogrzewania i optymalizacji energetycznej. Ogrzewanie geotermalne, energia solarna, rekuperacja w celu odzyskania ciepła. Opcji jest dużo i warto przysiedzieć trochę nad tematem zanim wybudujemy dom, ponieważ najlepiej przystosować budynek pod dane źródło ogrzewania.


Zwrot energii

Rekuperator to dobry sposób na oszczędności, ponieważ pomaga minimalizować straty ciepła. Jako, że jest wiele rodzajów rekuperacji dobrze jest skonsultować się z odpowiednią firmą, która zajmuje się tym tematem. Wykonają odpowiednie pomiary oraz doradzą najlepsze rozwiązanie w danym budżecie.

Urządzenie i jego montaż mogą na początku wydawać się drogie, jednak z czasem inwestycja z pewnością się zwróci. Idealnym połączeniem do rekuperacji są odnawialne źródła energii lub pompa ciepła.


Czym jest proces rekuperacji?

Rekuperacja (rekuperacja ciepła) (łac. recuperatio) - w przemyśle (np. metalurgicznym) odzyskiwanie energii termicznej gazów wylotowych (odpadkowych) i spalin, w celu dalszego jej wykorzystania. Proces ten prowadzony jest w różnego typu urządzeniach (czasami zwykłych wymiennikach ciepła) zwanych rekuperatorami (lub nagrzewnicami).

W przypadku pieca martenowskiego rekuperator ma postać komory z odpowiednio ukształtowanymi kanałami, gdzie gorące spaliny oddają ciepło gazowi opałowemu. W klasycznej konstrukcji spaliny z pieca oraz powietrze wlotowe przepływało przez kanały. Spaliny nagrzewały ścianki kanału. Po pewnym czasie przełączano bieg spalin i powietrza wlotowego, kanałami którymi dotychczas płynęły spaliny po przełączeniu płynie powietrze, a spaliny płynąc przez drugi kanał nagrzewają jego ścianki. Po nagrzaniu ścianek tam gdzie płyną spaliny znowu przełączano obieg spalin i powietrza. Dzięki temu możliwe było osiągnięcie wyższej temperatury w komorze roboczej.

W samochodach i innych pojazdach spalinowych ciepło spalin stosuje się często do ogrzewania powietrza koniecznego w procesie spalania paliwa w silniku.

W układach wentylacji mechanicznej lub klimatyzacji w nowoczesnych budynkach, w tym także w domach jednorodzinnych, stosuje się rekuperację ciepła w celu zmniejszenia zużycia energii oraz dobowej stabilizacji temperatury wnętrz. Wykorzystane ciepłe powietrze lub woda (na odpływach do kanalizacji) oddaje energię do układu, w którym ogrzewane jest świeże powietrze lub czysta woda. Najprostszym rozwiązaniem stosowanym w układach wentylacyjnych jest rekuperator, tj. wymiennik krzyżowy. W bardziej zaawansowanych układach klimatyzacyjnych energia odzyskiwana jest z powietrza przez wymienniki ciepła w postaci paneli sufitowych. Stosowane są też układy buforujące i przechowujące energię cieplną.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rekuperacja



© 2019 http://zarzadzanie.szczecin.pl/